Prawo-pracy.net

wszystko o prawie pracy

Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil
Zaawansowane
lucyna

CHOROBOWE


09 mar 2008 - 13:50:46
Witam!Proszę mi odpowiedzieć za ile dni chorobowego płaci pracodawca a od ,którego dnia płaci ZUS/Chciałam też zapytać czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę podczas chorobowego.Jeśli tak to po ilu miesiącach chrobowego / umowę o prace mam na czas nieokreślony/

Mauro

Re: CHOROBOWE


27 mar 2008 - 19:46:58
Witam, odpowiadając na pytanie, za ile dni chorobowego płaci pracodawca, a za ile pracownik, należy odpowiedzieć sobie na początek co było(jest) powodem chorobowego? czy jest to zwykła choroba spowodowana przeziębieniem, czy choroba zawodowa, czy może choroba spowodowana wypadkiem przy pracy.

Jeżeli chorobowe, jest spowodowane zwykłą chorobą wtedy przez pierwsze 33 dni świadczenie chorobowe płaci pracodawca, natomiast jeśli przekracza 33 dni wtedy swiadczenie chorobowe płaci ZUS, natomiast jeśli chorobowe jest spowodowane wypadkiem przy pracy, wtedy od pierwszego dnia, aż do zakończenia chorobowego świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pytanie pozostaje, czy po dłuższym okresie przebywania na chorobowym, pracodawca będzie chciał dalej zatrudniać pracownika. Jestem osobiście dowodem na to, że nie musi tak być. Pracodawca bowiem, zażądał ode mnie powrotu do pracy z powodu wypadku innego pracownika ( moje leczenienatomiast po wypadku przy pracy nie zostało jeszcze zakończone, i nadal trwa..), pod pretekstem możliwosci zatrudnienia nowego pracownika, a co za tym idzie zwolnienia któregoś z Nas. Prawo jednak nie pozwala na to, co uzasadniam niżej wymienionym zapisem w kodeksie pracy:

Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 k. p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
o dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

Pozdrawiam.
Mauro

Re: CHOROBOWE


27 mar 2008 - 19:48:36
dodam jeszcze że czas przez jaki chorobowe płaci ZUS nie moze przekroczyć 182 dni!!
Autor:

E-mail:


Temat:


Wiadomość:

Dostępni użytkownicy

Goście: 4
Najwięcej uzytkowników: 36 24 sie 2011
Najwięcej gości: 86 10 pa 2011


usługi prawnicze

Prawo >> separacja małżonków >> prawa człowieka >> Prawo Pracy >> Sędzia >>
porady prawne pytania, odpowiedzi, artykuły i opinie ciekawostkią, artykuły,
pytania i odpowiedzi
Prawo mieszkaniowe Wszystko o sędziach
Ubezpieczenia ZDROWOTNE >>

Ubezpieczenia Zdrowotne - Forum


Właścicielem serwisu jest Legalsupport sp. z o.o.